12°C آفتابی
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 95
    کد: 156015
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۵/۰۸
    حفظ جان مسافران در پایانه مسافربری امام رضا(ع) اهمیت دارد یا حفظ منافع شخصی؟

    کوچ پلیس راه از پایانه مسافربری، از شایعه تا واقعیت!

    پلیسراه زیر مجموعه نیروی انتظامی کل کشور است و به درخواست خود نیروی انتظامی از سال 77 در محل پایانه مسافربری امام رضا(ع) مستقر گردیده و حدود 20 سال است که در این مجموعه ارائه خدمت می‌کند و امور مربوطه را در پایانه و پیش از شروع سفر اتوبوس‌های مسافربری بعنوان قسمتی از مقدمات سفر انجام می‌دهد.
    کوچ پلیس راه از پایانه مسافربری، از شایعه تا واقعیت!
    چهارم فروردین ماه سال گذشته بود که خبر وقوع تصادف زنجیره‌ای 130 دستگاه خودرو در بزرگراه مشهد باغچه (آزادراه شهید شوشتری) در همه جا پیچید.در این حادثه قصور پلیس بخشی از علت بروز حادثه عنوان شد و در عین حال توقف چند خودرو در عوارضی مشهد-باغچه و مه گرفتگی و نبود دید مناسب افقی دیگر دلایل این سانحه عجیب مطرح گردید. بیستم تیرماه امسال نیز تصادف یک دستگاه اتوبوس مسافربری با تانکر نفت کش خبرساز شد و متاسفانه در این حادثه 11 نفر از هموطنانمان در آتش سوختند، علت این حادثه نیز توقف اتوبوس در حاشیه بزرگراه به دلیل بررسی مدارک و برخورد تانکر حامل نفت مازوت با آن گزارش شد.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، این موضوع که نشان می‌دهد توقف طولانی مدت و پشت سرهم اتوبوس‌های مسافربری در جاده‌های پرتردد کشور به بهانه‌های مختلف می‌تواند زمینه ساز بروز حوادث دلخراش باشد. در حالی که اگر دریافت عوارض، کنترل مدارک رانندگان، بررسی برگه معاینه فنی و ده‌ها دلیل دیگر برای متوقف کردن اتوبوس‌های مسافربری به جاده‌های کشور حواله نشود و کار در درون پایانه‌های هر شهری دنبال شود، قطعا می‌تواند در پیشگیری از بروز چنین حوادث تلخ و دردناکی موثر افتد.
    از این رو مدت 20 سال است که به درخواست پلیس راه استان خراسان، دفتر پلیس راه در محل پایانه‌ مسافربری امام رضا(ع) مستقر شده و اقدامات لازم را در محل پایانه مسافربری- و نه در طول مسیر و در دل جاده‌های کشور- پیگیری و دنبال می‌کند.
    این در حالیست که مدتی است موضوع انتقال و جابه‌جایی دفتر پلیس راه از داخل پایانه مسافربری امام رضا(ع) به خارج از آن مطرح می‌شود و عده‌ای نیز دانسته و ندانسته بر طبل این جابه‌جایی می‌کوبند.
    حال، علیرغم توجه به مسائلی چون ضرورت تامین ایمنی راه، فراهم آوردن آرامش خاطر برای مسافران و امنیت جاده‌های کشور، باید دید چه کسانی از قبال این نقل و انتقال سود می‌برند و آیا منافع آنان به حفظ جان مردم می‌چربد؟
    افزایش ایمنی سفر با کاهش توقف اتوبوس‌ها در مسیر
    از این رو، خبرنگار ما در خصوص ضرورت حضور پلیس راه در پایانه و نقشی که ایفا کند به سراغ جانشین مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد رفته است.
    محمد کابلی در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: پلیسراه زیر مجموعه نیروی انتظامی کل کشور است و به درخواست خود نیروی انتظامی از سال 77 در محل پایانه امام رضا(ع) مستقر گردیده و حدود 20 سال است که در این مجموعه ارائه خدمت می‌کند و امور مربوطه را در پایانه و پیش از شروع سفر اتوبوس‌های مسافربری بعنوان قسمتی از مقدمات سفر انجام می‌دهد.
    کابلی با اشاره به چند مرحله توقف اتوبوس‌ها در مسیرهای کل کشور و بروز تبعات احتمالی ناشی از توقف بیان می‌کند: به غیر از شهر مشهد که اتوبوس‌ها در محل پایانه مسافربری امام رضا(ع) متوقف می‌شوند و نظارت پلیس راه را دارند، توقف اتوبوس در سایر جاده‌های کشور به دلیل بازبینی مدارک رانندگان، بررسی برگه معاینه فنی خودرو، دریافت عوارض، ثبت ساعت و ... سبب افزایش احتمال بروز حادثه می‌شود.
    وی خاطرنشان می‌کند: این در حالیست که با استقرار دفتر پلیس راه در پایانه مسافربری امام رضا(ع) همه موارد بصورت متمرکزکنترل و از بروز حوادث احتمالی پیشگیری می‌گردد.
    جانشین مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: در نتیجه استقرار پلیس راه در پایانه، شاهد کاهش ترافیک و توقف خودروهای عبوری دیگر، کاهش مدت زمان سفر و افزایش
    ایمنی مسافران اتوبوس و سرنشینان سایر خودروها هستیم.
    کابلی در واکنش به موضوع شکل‌گیری صف‌های طولانی اتوبوس‌ها به منظور بررسی مدارک توسط پلیس در پایانه، خاطرنشان می‌کند: حداکثر زمان توقف اتوبوس‌ها در انجام امور مرتبط با پلیس راهور در پایانه مدت 15 دقیقه است. در حالیکه اگر قرار باشد اتوبوس‌ها در پلیس راه‌های کشور متوقف و معطل شوند، بیشترهدر رفت وقت خواهیم داشت و ضمن اینکه اتلاف وقت مسافرین از زمان تهیه بلیط تا زمان خروج این شهر مشهد نیز قابل تامل می باشد.
    نظرات غیرکارشناسانه و غیرمسئولانه ممنوع!
    در حال حاضر در خروجی مشهد- مسیرهای شمال به سمت چناران و جنوب به سمت آزاد راه شهید شوشتری، زیرساخت‌های لازم برای کنترل ناوگان مسافربری به جز پایانه مسافربری امام رضا(ع) وجود ندارد و سطح سرویس فعلی در هر دو مسیر پاسخگوی نیاز فعلی جریان ترافیک ورودی و خروجی مشهد در ساعت پیک ترافیک نمی‌باشد. از دیگر سو انجام ثبت ساعت در خارج از پایانه مسافربری امام رضا(ع) به علت محدود بودن ظرفیت بزرگراه کلانتری قبل از پلیس راه مشهد، باعث ایجاد ترافیک مداوم و غیرقابل توجیه برای مردم و مسافران در خروجی و ورودی شهر خواهد بود.موضوعی که استعلام صورت گرفته از سوی رئیس پلیس راه
    فرماندهی استان خراسان رضوی نیز موید آن است. سرهنگ هادی امیدوار در این رابطه با تاکید بر ضرورت حضور پلیس راه در پایانه مسافربری امام رضا(ع) به منظور کنترل و نظارت بر اتوبوس‌های مسافربری از مبدا، خاطرنشان می‌کند: محل و شرایط فعلی بهترین روش برای نظارت بر اتوبوس‌ها در پایانه مسافربری است و پلیس راه با توجه به اینکه وظیفه اجرای مقررات و کنترل‌های مربوطه را به عهده دارد، در خصوص حفظ ایمنی و کنترل‌های لازم ناوگان مسافربری حداکثر تلاش خود را در این محل به عمل می‎آورد.
    وی خاطرنشان می‌کند: افزایش کنترل پلیس و ارتقاء ایمنی سفر ناوگان مسافربری که منجر به کاهش تصادفات آن‌ها خواهد بود، اعتماد عمومی سفر با ناوگان عمومی مسافربری را افزایش می‌دهد و در واقع این اعتماد که اصلی‌ترین سرمایه حوزه حمل و نقل است، با کنترل دقیق پلیس بهتر قابل حصول می‌باشد.
    رئیس پلیس راه فرماندهی استان خراسان رضوی به اجرایی شدن سامانه سپهتن اشاره کرده و می‌گوید: یکی از راهکارهای کاهش زمان کنترل ورودی و خروجی، افزایش تعداد سامانه‌های کنترلی سپهتن در محل پایانه مسافربری امام رضا(ع) و ایجاد دو گیت ورود و خروج با افزایش تعداد کاربران کنترلی است.
    امیدوار می‌افزاید: راه حل دوم مدیریت توزیع زمان اعزام ناوگان در بازه‌های زمانی 5 دقیقه‌ای مشروط به اعمال نظارت برای نظم در اعزام به موقع ناوگان توسط آن اداره کل می‌باشد که نتیجه آن عدم تجمع مقطعی ناوگان در صف انتظار ثبت ساعت خواهد بود.
    وی خاطرنشان می‌کند: بهتر است افراد از اظهارنظرهای غیرکارشناسانه و غیرمسئولانه که باعث کاهش ضریب ایمنی سفرهای ناوگان عمومی مسافربری می‌گردد، اجتناب کنند و با همگرایی و تعامل و تلاش در جهت تهیه امکانات و منابعی که باعث تسهیل و تسریع کنترل ناوگان مذکور و به حداقل رساندن زمان کنترل در خروجی پایانه مسافربری می‌گردد، گام بردارند.
     
     
    تعداد بازدید: 95
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر